detkoster.dk

Lyngby-Taarbæk

Region Hovedstaden · Kommuneskat 24,38 % (2026)

Målt mod landets øvrige kommuner skiller Lyngby-Taarbæk sig mest ud på huspriserne, kommuneskatten og lejlighedspriserne. Parcelhuse handles for 60.638 kr./m² — landets 3. højeste kvadratmeterpris. Kommuneskatten på 24,38 % er landets 12. laveste. Ejerlejligheder koster 51.216 kr./m², landets 4. højeste pris på lejligheder.

Kilder: Skatteministeriet · Finans Danmark · Danmarks Statistik · DAWA

Skattesatser

Skatteår 2026
Kommuneskat
24,38 %
1,05 pp
23,39 %26,30 %
12. laveste af 98
Kirkeskat
0,60 %
kun folkekirkens medlemmer
0,38 %1,30 %
5. laveste af 98
Samlet inkl. kirkeskat
24,98 %
1,37 pp
24,04 %27,60 %
10. laveste af 98
Grundskyld
6,7 ‰
3,49 ‰
3,1 ‰17,7 ‰
17. laveste af 98

En streg pr. kommune, mørkere hvor flere har samme talLyngby-TaarbækGennemsnit af kommunerne

Hvad betaler du i Lyngby-Taarbæk?

Lyngby-Taarbæk (2026)
124.900 kr/år
24,98 % kommuneskat inkl. kirkeskat
Landsgennemsnit
131.766 kr/år
26,35 % kommuneskat inkl. kirkeskat
Du sparer 1,37 pp i forhold til landsgennemsnittet
-6.866 kr/år
≈ -572 kr/md.

Beregningen viser udelukkende kommuneskat (og kirkeskat, hvis valgt) — dvs. før bundskat, topskat, personfradrag og AM-bidrag, som er ens i hele landet.

Dagtilbud i Lyngby-Taarbæk

Årstakst pr. 1. januar · Kilde: Danmarks Statistik (RES88)

Vuggestue
0–2 år
48.048 kr.
pr. år
+3 % vs. landssnit
Børnehave
3–5 år
27.060 kr.
pr. år
+2 % vs. landssnit
Dagpleje
0–2 år, kommunal
45.661 kr.
pr. år
+11 % vs. landssnit
Normering (vuggestue):2,8 børn pr. voksen−2 % vs. landssnit(lavere = bedre normering)

Ældreomsorg i Lyngby-Taarbæk

Udgift og visiteret hjemmehjælp · Egenbetaling offentliggøres ikke pr. kommune

Hjemmehjælp
337,6
visiterede timer/uge pr. 1.000 borgere 65+
−9 % vs. landssnit
Kilde: DST AED022

Kommunal økonomi i Lyngby-Taarbæk

Pr. borger · Kilde: Danmarks Statistik (REGK4, REGK31)

Langfristet gæld
11.061 kr.
pr. borger
−38 % vs. landssnit
Driftsudgift (brutto)
87.686 kr.
pr. borger pr. år
−9 % vs. landssnit

Boligpriser

2. kvartal 2026

Realiserede handelspriser pr. m², ikke udbudspriser · Kilde: Finans Danmark (BM010)

Parcel-/rækkehus
60.638 kr/m²
194 % fra gns.
Prisudvikling
1 år+15,0 %
4 år+27,2 %
10 år+86,2 %
Ejerlejlighed
51.216 kr/m²
76 % fra gns.
Prisudvikling
1 år+21,2 %
4 år+32,1 %
10 år+81,4 %
Fritidshus
–

Billigste benzin i Lyngby-Taarbæk

De fem billigste tankstationer i dag · Kilde: kædernes egne priser

Billigste benzinpriser i Lyngby-Taarbæk for Blyfri 95
#KædeProduktnavnAdressekr/l
1F24GoEasy 95 E10Buddingevej 81-83 Lyngby, 280017.89
2F24GoEasy 95 E10Kongevejen 111, 2830 Virum17.89
3F24GoEasy 95 E10Kollekollevej/skolekrogen 2, 3500 Værløse17.89
4OKBlyfri 95Tibberup Alle 69, 3500 Værløse17.89
5Uno-XBlyfri 95 E10Eremitageparken 315, 2800 Lyngby17.89

Lige nu er den billigste blyfri 95 i Lyngby-Taarbæk på 17,89 kr/l hos F24, Buddingevej 81-83 Lyngby, 2800. Diesel fås fra 18,89 kr/l hos F24.

Alle kæder og kort: benzinpriser

Om skat og boligmarkedet i Lyngby-Taarbæk

Lyngby-Taarbæk grænser op til Gentofte, Gladsaxe, Furesø og Rudersdal. Kommuneskatten er lavere end i Furesø, men højere end i Rudersdal, Gladsaxe og Gentofte. På grundskyld spænder området fra 5,1 ‰ i Gentofte til 9,4 ‰ i Rudersdal, med Lyngby-Taarbæk på 6,7 ‰. Parcelhuse er dyrere end i Furesø, Gladsaxe og Rudersdal, men billigere end i Gentofte. Med 500.000 kr. i skattepligtig indkomst (før personfradrag) og en grundværdi på 1 mio. kr. betaler en husstand her ca. 128.600 kr. om året i kommuneskat og grundskyld — 8.729 kr. mindre end med landsgennemsnittets satser.

Siden 2. kvartal 2016 er kvadratmeterprisen for parcelhuse steget 86,2 % — mere end i en typisk kommune, hvor stigningen er 42,8 %. Prisen er den højeste, der er målt i kommunen i serien fra 2015. En ejerlejlighed koster 51.216 kr./m², 16 % mindre pr. kvadratmeter end et parcelhus.

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er kommuneskatten i Lyngby-Taarbæk?▾

Kommuneskatten i Lyngby-Taarbæk er 24,38 % i skatteår 2026 — den 12. laveste af landets 98 kommuner. Den er lavere end i Furesø, men højere end i Rudersdal, Gladsaxe og Gentofte. Med kirkeskat er satsen 24,98 % for folkekirkens medlemmer.

Hvad er grundskyldspromillen i Lyngby-Taarbæk?▾

Grundskyldspromillen i Lyngby-Taarbæk er 6,7 ‰ (2026), den 17. laveste af landets 98 kommuner og lavere end i Furesø og Rudersdal, men højere end i Gentofte og Gladsaxe: 6.700 kr. om året pr. million kroner i grundværdi.

Hvad koster et parcelhus pr. m² i Lyngby-Taarbæk?▾

Parcel- og rækkehuse i Lyngby-Taarbæk blev handlet for 60.638 kr/m² i 2. kvartal 2026 — den 3. højeste af landets 96 kommuner. Det er billigere end i Gentofte, men dyrere end i Furesø, Gladsaxe og Rudersdal. Over det seneste år er priserne steget med 15,0 %.

Hvad koster en ejerlejlighed pr. m² i Lyngby-Taarbæk?▾

Ejerlejligheder i Lyngby-Taarbæk blev handlet for 51.216 kr/m² i gennemsnit i 2. kvartal 2026 — 16 % under kvadratmeterprisen for parcelhuse.

Hvilke kommuner grænser op til Lyngby-Taarbæk?▾

Lyngby-Taarbæk grænser op til Gentofte (24,14 %), Gladsaxe (23,60 %), Furesø (24,88 %) og Rudersdal (23,47 %) — i parentes deres kommuneskat for 2026.

Hvor er benzinen billigst i Lyngby-Taarbæk?▾

Den billigste blyfri 95 i Lyngby-Taarbæk koster i øjeblikket 17,89 kr/l hos F24 (Buddingevej 81-83 Lyngby, 2800). Diesel er billigst hos F24 til 18,89 kr/l.

Nabokommuner til Lyngby-Taarbæk

Skattedata: Skatteministeriets kommuneskattesatser_YYYY.xlsx. Boligpriser: Finans Danmarks tabel BM010 via api.statbank.dk/v1/s20. Maskinlæsbare data: /skat-og-bolig/data.json (CC BY 4.0).

Se også